снимка: © Мено Олгерс

Берое писа 6 на Дражев и ко.

19.05.2007 г.

Берое разгроми само с 6:0 абсолютния аутсайдер Черноморец Бургас (София) в последното домакинство на "зелените" от "А" група. През първата част попаденията вкараха Аделино Аугусто Лопеш - Лино (13 мин., дузпа), Дончо Атанасов (15 мин.), Ваня Дзаферович (32 мин.). През втрото полувреме хеттрик отбеляза Герасим Заков (49 мин., 51 мин., 90+1 мин.). Дебют в "А" група направиха младият вратар Пламен Колев и халфът Антон Огнянов.

След като цял ден валя дъжд терена на ст. "Берое" бе наводнен и имаше множесто локви. На трибуните се събраха не повече от 700 зрители, които подкрепяха момчетата на Едуард Ераносян. Тъй като от Черноморец разполагат само с един екип се наложи беройци да играят с резервните си бели фланелки. Срещата бе изгледана и от мажоритарния собственик на клуба Николай Банев, който закъсня заедно със съпругата си и се появи едва в средата на първото полувреме. На мача бе и сина му, а също и директор "Маркетинг, Реклама и Връзки с обществеността" към клуба Атанас Караиванов.

Още от самото начало беройци натиснаха и показаха, че искат победата. В 4-ата минута Жельо Желев стреля от границата на наказателното поле, но топката мина на метър встрани от вратата. Две минути по-късно Дончо Атанасов напредна от ляво, стигна почти до флагчето за изпълнение на корнер и центрира, топката попадна в Жельо Желев, който от малкия пеналт стреля в аут.

Герасим Заков бе фаулиран в наказателното поле в 12-аа минута и рефера Владимир Вълков отсъди дузпа. Зад топката, поставена на бялата точка застана Аделино Аугусто Лопеш - Лино. Португалецът се разписа с мощен шут, пратил топката в долния ляв ъгъл на вратата.

В 15-ата минута резултата стана и с 2:0. Дончо Атанасов се измъкна сам срещу вратаря, преодолява го и се разписа. Четири минути по-късно след центриране от дясно на Лино Лопеш същият този Дончо Атанасов засече с глава, но ударът бе твърде слаб и не затрудни Белбер.

В 21-аза минута Лино Лопеш изведе Герасим Заков сам срещу вратаря. Нападателят обаче вместо да шутира се забави и подаде на Дончо Атанасов, който прати топката на метър от дясната греда. Минути по-късно Жельо Желев изведе сам срещу вратаря Герасим Заков. Юношата на ЦСКА би в тялото на Белбер и пропиля най-чистата голова възможност за 3:0 до този момент. В 29-ата минута отново Заков стреля слабо и в ръцете на Белбер.

В 30-ата минута след остро центриране от ляво на Николай Харизанов Герасим Заков не се размина с топката, а Белбер успя да изпревари Дончо Атанасов преди нападателят да стигне до кълбото.

Все пак третото попадение на Берое падна в 32-ата минута, когато Данаил Митев центрира от корнер, Ваня Дзаферович надскочи всички и записа името си в голмайсторския списък, прехвърляйки с удар с глава Белбер.

След като бе отбелязан класическият резултат Едуард Ераносян предприе решително две смени. Той даде шанс да дебютира в "А" група на младият 19-годишен вратар на Берое Пламен Колев, а малко след това извади и Ваня Дзаферович, който "висеше" за получени 8 жълти картона и ако бе получил нов днес щеше да пропусне последния мач с Вихрен.

В 36-ата минута Данаил Митев стреля технично с левия крак, но след рикошет в защитник на Черноморец топката излезе на сантиметри от лявата греда в корнер.

В самия края на първото полувреме Николай Харизанов напредна от ляво центрира в наказателното поле, от където Герасим Заков прати топката в аут.

След подновяването на играта Берое започна да играе по-нападателно и пооткри пространства за контраатаки за гостите.

В 47-ата минута Дончо Атанасов навлезе от ляво в наказателното поле, пусна към Галин Иванов, който стреля от 6-7 метра в краката на Белбер.

Четвъртото попадение за Берое стана факт в 49-ата минута когато Герасим Заков отбеляза от 6-7 метра след асистенция на Николай Харизанов при атака от ляво. Две минути по-късно Заков вкара и втория си гол в мача след като остана сам срещу вратаря, преодоля го и се разписа.

Дебют в елитната ни група направи и юношата на Берое Антон Огнянов.

В 55-ата минута Абдулкрим Киси стреля от 23-24 метра, но топката попадна в ръцете на Белбер. Малко след това Николай Дянков от Черноморец остана сам срещу вратаря и стреля, но прати топката на половин метър от дясната греда.

В 61-ата минута Герасим Заков стреля от границата на наказателното поле, но топката попадна право в ръцете на Белбер. Мартин Димов от гостите получи правото да изпълни пряк свободен удар от около 23-24 метра в 62-ата минута на мача. Топката бе насочена отлично в горния ляв ъгъл на вратата, но Пламен Колев се намеси перфектно.

В 66-ата минута Жельо Желев пробва да прехвърли вратаря от границата на наказателното поле със слаб удар, но не успя. Две минути след това Иво Иванов засече от воле с ляв крак, но кълбото прелетя на 6-7 метра над вратата.

В рамките на 5 минити след 70-ата минута Данаил Митев имаше възможности да отбележи шестия гол. Първо той навлезе от ляво сам срещу вратаря, стреля с ляв крак, но Белбер засича топката и я чукна преди тя да влезе във вратата му. След това пък от чиста позиция Митев прати топката право във вратаря.

В 80-ата минута Абдулкрим Киси бе изведен от Данаил Митев сам срещу вратаря. Мароканецът прехвърли стража на Черноморец, но и вратата. Две минути по-късно Митев стреля от границата на наказателното поле леко в ляво на вратата, но прати топката на 2 метра в аут.

В даденото от рефера продължение Герасим Заков отбеляза шестия гол за Берое. Данаил Митев стреля, Белбер отби и топката попадна в Герасим Заков, който залъга вратаря и от 4-5 метра направи своя хеттрик в днешния мач.

Така Берое се наложи с 6:0 и вече и теоретически си осигури оставането в "А" група и през следващия сезон. Последния мач на "зелените" е идната седмица срещу Вихрен в Сандански.

Връзки по темата

» Фотогалерия от мача

Статистиката

Берое (Стара Загора) - Черноморец Бургас (София) 6:0
голмайстори: 1:0 Аделино Аугусто Лопеш - Лино 13', 2:0 Дончо Атанасов 15', 3:0 Ваня Дзаферович 32', 4:0 Герасим Заков 49', 5:0 Герасим Заков 51', 6:0 Герасим Заков 90'+1'
Берое (Стара Загора): 22. Даниел Беконо Н'Дене (35' - 12. Пламен Колев), 20. Аделино Аугусто Лопеш - Лино (50' - 26. Антон Огнянов), 3. Петър Колев, 15. Иво Иванов, 5. Ваня Дзаферович (к) (37' - 7. Галин Иванов), 23. Николай Харизанов, 11. Жельо Желев, 10. Данаил Митев, 14. Абдулкрим Киси, 21. Герасим Заков, 25. Дончо Атанасов; неизползвани резерви: 19. Айзък Куоки, 24. Боян Търкуля; старши-треньор: Едуард Ераносян
Черноморец Бургас (София): 12. Ахмед Белбер, 2. Атанас Стоилов, 13. Билял Мустафов, 3. Тодор Христов (29' - 19. Мирослав Бурчин (71' - 4. Венелин Ангелов)), 21. Георги Георгиев, 15. Мартин Димов (к), 5. Георги Петков, 7. Лъчезар Манов, 9. Ивайло Волев, 14. Ивайло Коев, 20. Николай Дянков; неизползвана резерва: 1. Илия Тилев; старши-треньор: Ангел Ангелов
главен съдия: Владимир Вълков (Пловдив)
помощник-съдии: Неделчо Чакъров (Пловдив), Йордан Иванов (София)
четвърти съдия: Борислав Колев (София)
дежурен делегат: Неделчо Михайлов (София)
съдийски наблюдател: Младен Благоев (София)
стадион: "Берое", Стара Загора